ÇAKÜ’den Orta Asya’nın En Köklü Üniversitelerinden “Mirza Uluğbek Özbekistan Milli Üniversitesi” ile İkili Anlaşma

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ), Özbekistan’daki yükseköğretim kurumları ile gerçekleştirmiş olduğu iş birliği anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi.

ÇAKÜ heyetinin Özbekistan temaslarındaki yeni adresi, bir asra dayanan köklü geçmişi ile Orta Asya’nın en önemli üniversitelerinden biri olarak gösterilen “Mirza Uluğbek Özbekistan Milli Üniversitesi” oldu.

Uluslararası ortak lisans programlarını oldukça önemsediklerini dile getiren Rektör Harun Çiftçi; Türkiye’deki öğrencilerin Özbekistan’a, Özbekistanlı öğrencilerin de Türkiye’ye gelmesinin Türkiye-Özbekistan ilişkilerinde kaybedilen sürenin telafi edilmesi adına da önemli bir rol oynayacağını vurguladı. Misafirperverliklerinden ötürü Özbekistan Milli Üniversitesine teşekkür eden Rektör Çiftçi “İnanıyoruz ki bu iş birliğimiz, ilerleyen dönemlerde daha etkin uygulamalara da bir vesile olacaktır.” dedi.

Ortak “Özbek Dili ve Edebiyatı Çalışmaları” Müjdesi

İki ülke gençlerinin kültürel bağlarının güçlendirilmesi gerektiğini ve bunun için Özbekistan Milli Üniversitesi ile ÇAKÜ arasında ortak “Özbek Dili ve Edebiyatı Bölümü” açılabileceğini de ifade eden Rektör Çiftçi:

“Biz, özellikle tarihimizin ve kültürümüzün bir olduğu coğrafyalardaki ülkeler ile eğitim-öğretim hareketliliğimizi artırmak istiyoruz. Özbekistan bizim için çok önemli bir ülke. Özbekistan’ın Buhara, Semerkant ve Taşkent gibi şehirlerinde bizim kültürümüzü besleyen ana unsurlar bulunmaktadır. Bu yönüyle halkımız, Özbekistan’ı çok iyi bilmektedir. Türk Devletleri Teşkilatı’nın Özbekistan’da toplanmasının akabinde bizim buraya gelişimiz de açıkçası güzel bir tevafuk oldu. İki ülkenin ekonomik ve siyasi alandaki işbirliğinin, eğitim alanına da yansımasını ve güçlenmesini önemsiyoruz. Birlikte; konferans, panel, seminer ve çalıştay düzenleyebilir, ihtiyaç duyulan öncelikli alanlarla ilgili de ortak projeler gerçekleştirebiliriz. Merkezi araştırma laboratuvarımızda güncel ekipmanlar ve cihazlar var. Biz bu cihazlar ile yeni bilgilerin üretilmesi ve yeni teknolojilerin ortaya çıkarılması konusunda yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bu manada özellikle, Özbekistan Milli Üniversitesi ile ilaç etkin maddelerinin sentezi ve çevresel araştırmalar üzerine çalışma grupları oluşturabiliriz. Üniversitemizin TR dizinine ve uluslararası indekslere giren dergileri de bulunmaktadır. Scopus ile ilgili çalışmalar da yapıyoruz ve iki dergimiz de yakında Scopus indeksince taranacak. Ayrıca, her iki üniversitenin de iddialı olduğu temel bilimler üzerine de bazı ortak çalışmalar gerçekleştirebiliriz.”

ÇAKÜ’nün Uluslararasılaşma Çalışmalarındaki Başarısı

Görüşmede, uluslararasılaşmaya oldukça önem verdiklerinin altını çizen Rektör Çiftçi, ÇAKÜ’de pek çok ülkeden öğrenci bulunduğunu ve şu an 4 bine yakın uluslararası öğrencileri olduğunu belirtti. Uluslararasılaşmadaki yoğun çabaları sonucu, 65 ülke ve 200’ye yakın üniversite ile iş birliklerinin olduğunu da ifade eden Rektör Çiftçi “Özbekistan’daki üniversitelerle de işbirliklerimizi her geçen gün daha da güçlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇAKÜ Türkiyat Enstitüsü, Özbekçe Eserlerin Türkçeye Çevirisi Üzerine Çalışıyor

Çankırı ve ÇAKÜ hakkında Mirza Uluğbek Özbekistan Milli Üniversitesi heyetine detaylı bilgiler de veren Rektör Çiftçi, yaklaşık 20 bin öğrencisi olan genç ve dinamik bir üniversite olduklarını belirterek ÇAKÜ Türkiyat Enstitüsünün bazı önemli faaliyetlerine değinerek şunları söyledi:

“Türkiye’de 8 Türkiyat Enstitüsü var ve bunların bir tanesi ise Çankırı Karatekin Üniversitesinde bulunuyor. Bu Enstitümüzün ana amacı, Türk dünyası ile ilişkilerimizi güçlendirerek ortak kültür ve edebiyatımız üzerine birtakım çalışmalar yapmaktır. Enstitümüz bünyesinde, Uluslararası bir Türkiyat Kongresi de gerçekleştirdik. Bu kongrenin devamı da olacak inşallah. O kongrelere şimdiden sizleri davet ediyoruz. Bu kongrelerde, hem bir düşünce paylaşımı yapmış oluruz hem de ilmi manada yapılacak ortak çalışmaların stratejisini belirleyip yol haritamızı çıkarmış oluruz. Enstitümüzde, Özbekçe yayınların Türkiye Türkçesine çevrilmesi ile ilgili de çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. Şu an 3 dili Özbekçe olan kitabı çeviriyoruz. Çeviriler tamamlanınca, ÇAKÜ Türkiyat Enstitüsü yayınları olarak bu kitapları, tüm Türkiye’deki kütüphanelere de halkımızın istifade etmesi için ulaştıracağız.”

Özbekistan Milli Üniversitesinden ÇAKÜ`lü Akademisyenlere Övgü

Görüşmede, Mirza Uluğbek Özbekistan Milli Üniversitesinin Türkiye de dâhil olmak üzere 8 farklı ülke ve 200’den fazla kurum ile ortak çalışmalar yaptığını belirten üniversite yetkilileri, üniversitelerinde 14 farklı ülkeden uluslararası öğrencinin olduğunu belirterek özellikle Erasmus projeleri kapsamında bazı ortak faaliyetler yapılabileceklerini de dile getirdiler. Üniversite hakkında genel bir bilgilendirme de yapan yetkililer, gerçekleştirmiş oldukları bilimsel çalışmalar hakkında ÇAKÜ heyetine bilgi vererek Rektör Çiftçi’nin çevre ve ilaç etkin maddeleri üzerine ortak çalışabiliriz teklifine de sıcak baktıklarını ifade ederek şunları söylediler:

“Hocalarınızın uluslararası indeksli yayınlarda çok sayıda makalesi olduğunu gördük. O makaleleri incelediğimizde beraber çalışabileceğimiz bazı konular olduğunu da gördük. Çevre konusunda, Özbekistan’daki tüm kurullara kılavuzlar göndermekteyiz. Kimya bölümümüzde ise ilaç etkin maddeleri ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu konularda beraber çalışabileceğimizi düşünüyoruz.”

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2022 Perşembe
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2022 Perşembe